13443043_970234453097486_4787963506589435973_o

Horúce prázdninové počasie vie naše bývanie poriadne vyhriať. Preto vyhľadávame rôzne riešenia a vymoženosti ako sa v lete schladiť. Tou najčastejšou voľbou sú klimatizácie, ktoré nás vďaka studenému prúdu vzduchu príjemne ochladia.  A pritom existuje omnoho ekonomickejší a zdravší  spôsob ako sa v horúcom byte schladiť.

 

Je veľa dôvodov, prečo teplo v interiéri vzniká. Zo slnečného žiarenia, prechodom tepla pri vonkajších teplotách, od pobytu osôb, z osvetlenia ale aj teplom od inštalovanej technológie.

Na možnosti chladenia bytu alebo domu je dobré myslieť už pri výstavbe. Ak sa rozhodnete riešiť to neskôr, môže nastať problém s umiestnením klimatizácie do interiéru tak, aby nezavadzala alebo aby vám netrčala zo steny veľká biela „dizajnová“ krabica. Ideálnym riešením je stropné chladenie. Na rozdiel od klimatizácie nezaberá miesto, nevyžaduje si údržbu, šetrí životné prostredie, energiu, a tiež aj naše zdravie.

 

Ako to funguje? Tak isto ako podlahové kúrenie, ale v strope. Princíp je vo veľkoplošnom chladení, pomocou chladiacej vody cirkulujúcej v zabudovaných rúrkach.

Ako sme uviedli vyššie, je dobré myslieť na spôsob chladenia ešte počas stavby. Je ale viacero možností inštalácie a to napríklad do sadrokartónu, pod omietku, priamo do betónovej platne alebo do betónového jadra.

Jednotlivé typy inštalácie sa líšia v stavebnej realizácií a preto sa líši aj výška investícií, ktoré je potrebnéna na ne vyčleniť. Finančne náročnejšia možnosť ale neznamená automaticky lepšie chladenie. Rozdiel môže nastať napríklad v rýchlosti regulácie. Čím je väčšia masa chladenej konštrukcie, tým pomalšie reaguje systém. To, aký variant inštalácie je vhodný pre vaše bývanie tiež súvisí s materiálovým a konštrukčným riešením vášho stropu a ďalšími faktormi.

Tepelné čerpadlo, ktoré premieňa potenciál okolitého vzduchu na chlad a okrem toho počas výroby chladu dokáže zohrievať aj teplú úžitkovú vodu, nie je veru lacným špásom. Z krátkodobého hľadiska predstavuje pomerne vysokú investíciu v porovnaní s klasickým systémom kúrenia a chladenia. Náklady sa však vedia relatívne rýchlo amortizovať vďaka nízko nákladovej prevádzke. Podľa dostupných informácií klesnú prevádzkové náklady domácnosti až o 20 – 50% .

Takýto typ chladenia alebo vykurovania  nie je žiadna novinka. V Bratislave je napríklad stropné vykurovanie už desiatky rokov vo výškovej budove stavebnej fakulty v Bratislave, tiež v budove Ministerstva dopravy pôšt a telekomunikácií. V dnešnej dobe sa niektoré rezidenčné projekty rozhodli zaradiť stropné chladenie  do svojho štandardu. Medzi také patrí napríklad aj Rezidencia Na Kolibe. Klienti si budú môcť  teplotu v byte regulovať jednoduchým spôsobom, pomocou ovládacieho panelu.

Keďže má stropné chladenie viacero zaujímavých benefitov, je ideálnym domácim doplnkom. Efektívnosť a praktickosť stropného chladenia ocení každá rodina. A ako bonus, zbavíte sa tak aj vírenia prachu :)